piątek, 12 grudnia 2014

Miejsce Jeleniej Góry na mapie Dolnego Śląska. Rzeczywistość i perspektywy.

Obserwatorium Karkonoskie - odsłona pięćdziesiąta czwarta. 11 grudnia 2014 r. W spotkaniu udział wzięli Senator RP Józef Pinior oraz Prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła. . Spotkanie wstępem poprzedził i poprowadził Andrzej Więckowski.

Senator Pinior w trakcie swojego wystąpienia zastanawiał się jak „wytworzyć energię do szybszego rozwoju Jeleniej Góry”. Przedstawił propozycje dla miasta i regionu, konieczność wybudowania lotniska, dalszego rozwoju uczelni i imprez kulturalnych takich jak festiwal filmowy „ZOOM – Zbliżenia”. Za wzór dla Jeleniej Góry Senator postawił szwajcarskie Davos. Dolny Śląsk i Kotlina Jeleniogórska jako regiony „powstałe po II wojnie światowej sztucznie” powinny uczynić z tego faktu swoją zaletę. Tożsamość „rogu południowo – zachodniego”, a więc byłego województwa jeleniogórskiego, jest wciąż dynamiczna, nieukształtowana, przez co w skali całego kraju szczególnie interesująca i oryginalna. Senator nie unikał wątków politycznych, twierdził, że to niedobrze, żeby prezydent Wrocławia miał decydować kto powinien być prezydentem Jeleniej Góry i zapewnił o swoim poparciu dla Marcina Zawiły.
Prezydent Marcin Zawiła bolał nad tym, że w środowisku elit jeleniogórskich istnieje zbyt duży krytycyzm w stosunku do miasta i regionu. W Kotlinie Jeleniogórskim regularnie spada bezrobocie i wzrastają pensje, rozrastają się przedsiębiorstwa, a więc jest coraz lepiej.   


fot. Archiwum BWA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz